Opowiem Ci dziś o domu z duszą, który miałam przyjemność projektować jakiś czas temu.

Dlaczego z duszą? Bo taki właśnie jest: przyjazny, żywy, funkcjonalnie zaplanowany, nowoczesny a zarazem z nutką vintage. Mimo nowości ma już swój klimat i z biegiem lat będzie się zmieniać i rozwijać tylko na lepsze.
Właścicieli znam od dawna, mamy podobny sposób postrzegania estetyki, więc nie mogłam się doczekać realizacji ich wizji z dużą ilością drewna, turkusu, zieleni, elementami retro i kuchnią w kolorze szałwii. Witrynka nad blatem w kuchni to moje osobiste marzenie, którego na razie nie mam gdzie zrealizować, a tu wpasowało się idealnie. Na szczęście nie było problemu z upolowaniem takiej w Internecie 🙂

11 dom pod Poznaniem salon z kuchnią

Współpracę rozpoczęliśmy na etapie stanu deweloperskiego i jak to zwykle bywa, trudno było właścicielom wyobrazić sobie co z tej pustej kartki mogą wyczarować. Odetchnęli z ulgą, kiedy powiedziałam im, że rozkład domu jest wręcz idealny dla ich potrzeb i dokonali bardzo dobrego wyboru decydując się właśnie na ten dom. Pozostało stworzyć projekt funkcjonalny i stylistyczny.

Życie większości rodzin toczy się w salonie, a jeśli jest on połączony z kuchnią to ta dzienna przestrzeń staje się jeszcze bardziej znacząca. Tak było i w tym przypadku – deweloper zaplanował jedną dużą przestrzeń na salon, jadalnię i kuchnię i to na nich skupiliśmy się w pierwszej kolejności:

rzut parteru dom pod Poznaniem

Zawsze powtarzam, że zatrudnianie projektanta wnętrz opłaca się najbardziej na samym początku, kiedy można ingerować w układ funkcjonalny. Jeśli nie trafisz z kolorem szafki, czy ściany to łatwo możesz to zmienić. Gorzej, jeśli zamówisz dużą, drogą, stałą zabudowę i zainstalujesz nie tam, gdzie trzeba…Kiepskie decyzje na wczesnym etapie projektowania potrafią się mścić latami, więc pomoc specjalisty może okazać się bezcenna.

W tym przypadku również okazało się, że przyszły układ funkcjonalny tej najważniejszej w domu przestrzeni nie jest wcale taki oczywisty. Układ należy dopasować nie tylko do potrzeb, należy również pamiętać o właściwych proporcjach dla danego pomieszczenia.
Inaczej projektuje się wnętrza w blokach, a inaczej w domach, gdzie zwykle przestrzeni jest o wiele więcej. Poniżej możesz zobaczyć jakie były wstępne plany i jak wygląda ostateczna wersja:

rzuty parteru dom pod Poznaniem

Początkowy plan właścicieli zakładał kuchnię z półwyspem i obok stół, co nie jest wcale najgorszym rozwiązaniem w małych przestrzeniach, ale tu mieliśmy do dyspozycji o wiele więcej metrów kwadratowych. Koniecznie trzeba było to wykorzystać! Zaproponowałam wygodną, dużą kuchnię z ogromnym blatem i mnóstwem szuflad oraz dużym stołem, który stanowi centrum rodzinnego życia i króluje w tej przestrzeni zamiast chować się w kącie. Stał się on tu główną ozdobą, a właściciele są zachwyceni tym układem, zwłaszcza że sporo gotują i często mają gości. Zamiast ciasnej kuchni i jadalni zyskali przestronne, swobodne wnętrze, w którym stół pełni rolę wyspy między kuchnią a salonem i dzięki temu obie te przestrzenie naturalnie się przenikają.

kuchnia dom pod Poznaniem

JAK URZĄDZIĆ WYMARZONY DOM TAK, ŻEBY BYŁ TWOIM ULUBIONYM MIEJSCEM NA ZIEMI

Zapisz się na listę zainteresowanych bezpłatnym webinarem

Jeśli chodzi o salon to ustawienie kanapy tyłem do kuchni też wydawało mi się niezbyt trafione. Przeznaczenie głównej ściany tylko na TV również, dlatego zaproponowałam coś innego:

kuchnia z salonem dom pod Poznaniem

Spójrz jeszcze raz na oba układy i zauważ o ile bardziej swobodny i sprzyjający rozmowom jest ten drugi 🙂 Nie trzeba nigdzie się przeciskać, osoby siedzące w salonie widzą się z tymi w kuchni, no i miejsca do przechowywania jest nieporównywalnie więcej! Do tego ściana z regałem w salonie niesamowicie ociepla przestrzeń i tylko czeka aż zapełnią ją książki, płyty i bibeloty, których właściciele mają sporo.

rzut parteru porównanie dom pod Poznaniem

Nie, słońce nie świeci w telewizor bo są zasłony. Nie ma też problemu z otwarciem okna, gdyż część za kanapą i tak się nie otwiera. Wysokie okna są teraz z modzie i słusznie, bo są świetne, jednak ograniczają ilość ścian do zagospodarowania i trzeba sobie radzić inaczej niż kiedyś.

Niestety w momencie wykonywania sesji zdjęciowej salon się jeszcze do końca nie ukonstytuował, więc na razie nie mogę go pokazać, ale myślę, że projekt jest dość czytelny 🙂 

salon dom pod Poznaniem

Cały układ sprawdza się bardzo dobrze o czym mieliśmy okazję przekonać się przy cieście, winie i naleśnikach zaraz po sesji zdjęciowej. Zmieściło się 10 osób! Wyspa w postaci wielkiego stołu to jest TO 🙂 

naleśniki

Obejrzyj galerię zdjęć:

3 dom pod Poznaniem jadalnia przed i po
4 dom pod Poznaniem kuchnia przed i po

Rozpisałam się o kuchni i salonie, a przecież były jeszcze inne przestrzenie, niektóre jeszcze nie skończone, ale już teraz mogę pokazać Ci piękne niebieskie drzwi w korytarzu, patchworkowe płytki…

27 dom pod Poznaniem korytarz
30 dom pod Poznaniem niebieskie drzwi

… oraz łazienkę dolną i górną.
Moja ulubiona to oczywiście ta w turkusach i miedzi. Tu układ przygotowany przez dewelopera był bardzo dobry. Zaproponowałam jedynie szeroki prysznic zamiast zaplanowanego 90x90cm

23 dom pod Poznaniem mała łazienka przed i po
projekt łazienka dół dom pod Poznaniem

Górna łazienka to już inny klimat i dzięki temu spełnione dwa różne marzenia gospodarzy 🙂 Jak Ci się podoba?

26 dom pod Poznaniem łazienka glówna

Dziękuję Właścicielom za zgodę na sesję zdjęciową !

Pełną galerię tego projektu obejrzysz TUTAJ w moim portfolio

.
start

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Ostatnio opowiadałam o powodach, z których mogą wynikać Twoje trudności z urządzaniem wnętrz. Wiem, że wiele osób  odczuło sporą ulgę, dlatego jeśli jeszcze nie czytałaś